Opening outdoors

Published 1:27am Wednesday, April 4, 2012

[nggallery id=1772]

Track and field

Tuesday’s scores

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva High School

Boys’ scores

1. Maple River 144

2. Albert Lea 118

3. Medford 109.75

4. NRHEG 76.25

5. Janesville-Waldorf-Pemberton 71.25

6. Waterville-Elysian-Morristown 40.25

NRHEG results

First Place

100-meter run: Geoff Ramaker. :11.4

1,600-meter run: T.J. Schiltz, 4:49

Long jump: Ross Chester, 19-11

3,200-meter run: T.J. Schiltz, 10:27

Second Place

4×400-meter relay: Ross Chester, Geoff Ramaker, Raece Johnson, Jade Waltz, :49.8

Third Place

Pole vault: Tyler Holz, 9-6

4×200-meter relay: Ross Chester, Geoff Ramaker, Raece Johnson, Karter Slettern, 1:43.60

High jump: T.J. Schiltz, 5-0

Albert Lea results

Albert Lea’s 4×100-, 4×200-, 4×400- and 4×800-relay teams took first place, along with Isaac Staat in the 400-meter run, Brody Sundblad in the 300-meter intermediate hurdles and Clayton Bratten in the 800-meter run.

Seniors Staat and Sean Laurie placed first in all three events they participated in.

Blair Bonnerup placed second in the 3,200-meter run, Jacob Kunkel placed third in the discus and Preston Smith in the triple jump.

Girls’ scores

1. Albert Lea 160

2. NRHEG 116

3. Medford 86

4. Waterville-Elysian-Morristown 75

5. Maple River 56

6. Janesville-Waldorf-Pemberton 53

Albert Lea results

First Place

Pole vault: Karli Kriewall, 9-0

Long jump: Sydney Rehnelt, 15-0

4×100-meter relay: Katie Williamson, Danielle Staat, Sarah Savelkoul, Becca Dup

4×200-meter relay: Sarah Savelkoul, Francescha Eckstrom, Sydney Rehnelt, Sam Stanley

4×400-meter relay: Sam Stanley, Ashley Tewes, Sydney Rehnelt, Chrissy Monson

4×800-meter relay: Rachel Kenis, Anna Englin, Riley Schulz, Ashley Tewes

Second Place

800-meter run: Chrissy Monson

1,600-meter run: Chrissy Monson

3,200-meter run: Emma Behling

100-meter hurdles: Lmanda Johnson

300-meter hurdles: Galen Schultz

Third Place

100-meter run: Becca Dup

800-meter run: Ashley Tewes

1,600-meter run: Rachel Kenis

NRHEG results

First Place

100-meter run: Carlie Wagner, :12.8

400-meter run: Carlie Wagner, 1:02

High jump: Carlie Wagner, 5-4

Second Place

Long jump: Hailey Schuller, 14-8.5

400-meter run: Danielle Krueger, 1:03.7

200-meter run: Carlie Wagner, :27.0

Third Place

4×200-meter relay: Abby Crabtree, Gretchen Ramaker, Marnie Wagner, Raelin Schue, 2:00.6

Shot put: Emily Eder, 25-4

4×100-meter relay: Abby Crabtree, Hailey Schuller, Gretchen Ramaker, Raelin Schue, 55.8

300-meter intermediate hurdles: Hailey Schuller :53.8

200-meter run: Danielle Krueger, :28.0

3,200-meter run: Katherine Lewer, 13:19.2

[nggallery id=1762]