Scoreboard: May 30

Published 2:06am Friday, May 31, 2013

Boys’ track and field

Albert Lea qualifier for finals on Saturday
400-meter dash: Tate Tufte, 9th, 54.15

Albert Lea results
100-meter dash: Dylan Anderson, 13th, 12.35
100-meter dash: Dereck Samudio, 30th, 14.20
200-meter dash: Eli Malimanek, 17th, 24.34
200-meter dash: William Kozelsky, 26th, 26.55
400-meter dash: Daniel Mondeel, 17th, 56.32
800-meter run: Lucas Malimanek, 20th, 2:07.55
800-meter run: Jackson Goodell, 22nd, 2:08.30
3,200-meter run: Logan Callahan, 10th, 10:28.32
3,200-meter run: Caleb Troe, 14th, 10:33.96
110-meter high hurdles: Preston Smith, 10th, 17.24
110-meter high hurdles: Nicholas Tate, 22nd, 18.93
300-meter hurdles: Preston Smith, 10th, 43.00
300-meter hurdles: Nicholas Tate, 28th, 49.07
Triple jump: Zachary Lind, 24th, 35-2
Triple jump: Isaac Ware, 28th, 33-7 1/2
Shot put: Matt Nemec, 20th, 39-4 1/2
Shot put: Jacob Kunkel, 23rd, 48-4

Girls’ track and field

Albert Lea state qualifier
 3,200-meter run: Chrissy Monson, 1st, 11:11.92

Albert Lea qualifier for finals on Saturday
300-meter hurdles: Larissa Hacker, 8th, 50.44

Albert Lea results
100-meter dash: Danielle Staat, 11th, 14.02
100-meter dash: Sarah Savelkoul, 28th, 15.02
200-meter dash: Bryn Woodside, 15th, 27.82
200-meter dash: Danielle Staat, 16th, 28.05
400-meter dash: Becca Dup, 11th, 1:02.13
400-meter dash: Bryn Woodside, 14th, 1:03.25
800-meter run: Anna Englin, 12th, 2:27.70
800-meter run: Hannah Savelkoul, 25th, 2:39.53
3,200-meter run: Emma Behling, 20th, 13:03.83
100-meter hurdles: Gretchen Johnson, 10th, 17.70
100-meter hurdles: Larissa Hacker, 21st, 18.91
300-meter hurdles: Gretchen Johnson 12th, 51.79
High jump: Lindsey Horejsi, 12th, 4-8
High jump: Taylor Willis, 22nd, 4-4
Long jump: Sydney Rehnelt, 15th, 14-9 1/4
Long jump: Jensen Goodell, 23rd, 14-0 3/4

Boys’ golf

Section: Albert Lea at Bellwood Oaks Golf Course

1. Lakeville North 309

2. Rochester Century 318

3. Winona 321

4. Owatonna 326

5. Albert Lea 327

6. Red Wing 341

7. Farmington 348

8. Rochester Mayo 349

9. Faribault 350

10. Austin 352

11. Northfield 354

12. Rochester John Marshall 373

 

Albert Lea individuals

Lucas Peterson 73

Sam Chalmers 83

Brent Nafzger 84

Nate Stadheim 87

 

Girls’ golf

Section: Albert Lea at Cannon Falls Golf Course, TBA

 

Albert Lea finished seventh out of 12 teams (one place away from qualifying for round two as a team).

 

Albert Lea individuals

Megan Pulley 90

Chelsey Battle 99

Mady Dahl 104

Sam Nielsen 105

Makenna Friehl 110

Cammy Tewes 113