Scoreboard: Oct. 5

Published 8:50pm Sunday, October 6, 2013

Football

Saturday’s results (postponed from Friday)

Granada-Huntley-East Chain 20, Alden-Conger 6

GHEC   6   8   0   6  —  20

AC   6   0   0   0  —  6

RUSHING — Matt Erickson 14-100, 1 TD; Brady Neel 13-22

RECEIVING — Jordan Bute 3-36; Wyatt Ladwig 3-35

PASSING — Brady Neel 8/25-92

TACKLES — Wyatt Ladwig 18; Matt Erickson 13; Jacob Wallin 12; Hunter O’Rourke 10

SACKS — Hunter O’Rourke 1; Matt Erickson 1

 

Maple River 10, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 7 (4 OT)

NRHEG   7   0   0   0        0   0   0   0  —  7

MR   0   7   0   0        0   0   0   3  —  10

RUSHING — Dillon Parpart 38-159; Spencer Tollefson 3-12; Nick Bartness 3-2, 1 TD; Trevor Tracy 7-(-10)

RECEIVING — Spencer Tollefson 1-11; Cole Ignaszewski 1-10; Preston Peterson 1-7

PASSING — Trevor Tracy 3/5-28; Spencer Tollefson 0/1

TACKLES — Trevor Tracy 1; Spencer Tollefson 6; Preston Peterson 3; Karter Sletten 1; Dillon Parpart 10; Nick Bartness 2; Trey Hoppe 4; Jon Weller 1; Noah Krell 9; Matt Jensen 1; Zeke Erickson 5; Keith Maxon 4; Nic Goette 7; Cordell Pederson 4

INTERCEPTIONS — Trevor Tracy 1

 

For Friday’s football scores view the Scoreboard: Oct. 4 post.

 

More football

Houston 14, Glenville-Emmons 0 

Game was postponed Friday at halftime to Tuesday at 6 p.m.

 

Dunkerton at Northwood-Kensett 

Game was postponed Friday to 6 p.m. Monday.

 

Volleyball

Lake Mills at North Iowa Conference tournament pool play

 

Lake Mills 2, Newman Catholic 0

Lake Mills def. Newman Catholic 21-11, 21-3

 

Lake Mills 2, North Iowa 0

Lake Mills def. North Iowa 21-13, 21-7

 

Lake Mills 2, Osage 0

Lake Mills def. Osage 21-7, 21-18

 

Girls’ swimming

Albert Lea at Austin Invitational

1. Rochester Mayo 536

2. Mankato West 421

3. Albert Lea 350

4. Rochester John Marshall 328

5. Rochester Century 285.5

6. Austin 187.5

7. Minneapolis South 169

8. Owatonna 24

200-yard medley relay: Bailey Sandon, Lindsey Horejsi, Ahnika Jensen and Anna Andersen (first, 1:51.34); Bryn Williams, Samantha Nielsen, Carly Nelson and Hannah Hertling (sixth, 2:01.55)

200-yard freestyle: Haley Simon (11th, 2:09.74); Sara Rasmussen (16th, 2:13.35); Mady Dahl (18th, 2:16.25); Lexi Simon (28th, 2:31.53)

200-yard individual medley: Horejsi (first, 2:08.20); Sandon (sixth, 2:25.43);  Ahnika Jensen (seventh, 2:25.51); Nielsen (16th, 2:32.43)

50-yard freestyle: Andersen (third, 25.09); Emily Taylor (20th, 27.41); Carly Nelson (23rd, 27.67); Emily Jensen (28th, 30.57)

1-meter diving: Brianna See-Rockers (ninth, 240.15); Chelsey Battle (12th, 220.00); Natalie Nafzger (21st, 114.75)

100-yard butterfly: Carly Nelson (12th, 1:08.63); Hertling (13th, 1:08.91); Emily Jensen (25th, 1:19.36)

100-yard freestyle: Andersen (first, 54.37); Williams (12th, 59.87); Claire Nelson (23rd, 1:02.11); Taylor (24th, 1:02.13)

500-yard freestyle: Haley Simon (14th, 5:57.15); Dahl (17th, 6:09.33); Emily Wangen (6:29.97)

200-yard freestyle relay: Andersen, Ahnika Jensen, Haley Simon and Horejsi (third, 1:41.37); Carly Nelson, Hertling, Nielsen and Taylor (1:50.56)

100-yard backstroke: Sandon (fifth, 1:05.15); Williams (sixth, 1:06.52); Claire Nelson 1:12.02)

100-yard breaststroke: Horejsi (first, 1:03.16); Ahnika Jensen (third, 1:12.23); Nielsen (fifth, 1:12.78); Hertling (10th, 1:15.37)

400-yard freestyle relay: Haley Simon, Taylor, Williams and Sandon (seventh, 4:02.90); Emily Jensen, Dahl, Wangen and Claire Nelson (14th, 4:35.20)