Scoreboard: Dec. 12

Published 9:38pm Thursday, December 12, 2013

Girls’ basketball

Red Wing 58, Albert Lea 54

RW 28   30  —  58

AL 26   28  —  54

Albert Lea stats: Bryn Woodside 27 points, 3 rebounds, 3 assists, 4 steals; Megan Kortan 12 points, 9 rebounds, 4 assists, 3 steals; Sydney Rehnelt 10 points, 5 rebounds, 4 assists; Caycee Gilbertson 2 points, 6 rebounds; Rachel Rehnelt 1 point, 2 rebounds, 1 assist; Fran Eckstrom 2 rebounds

 

Houston 58, Glenville-Emmons 30

HOU 32   26  —  58

GE 20   10  —  30

Glenville-Emmons stats: Jaclyn Weitzel 10 points, 3 steals; Bre Lundmark 6 points, 4 rebounds, 2 assists, 3 steals; Rachel Hagen 5 points, 4 rebounds; Payton Cech 5 points, 3 rebounds; Mady Wangen 2 points, 3 steals; Paige Marlin 1 point, 3 rebounds; McKenna Cech 1 point

 

Mankato Loyola  61, Alden-Conger 22

AC 14    8   —  22

ML 40   21  —  61

Alden-Conger stats: Karina Skov 5 points, 2 rebounds, 2 steals; Toni Chicos 5 points; Brooke Reyerson 4 points, 6 rebounds; Cassie Gilster 3 points; Erika Bute 3 points; Liesel Theusch 2 points, 5 rebounds, 2 steals; Madison Erickson 2 rebounds; Brittany Waters 4 rebounds, 1 steal

 

Wrestling 

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 45, Medford 23

113 — Dillon Kubiatowicz (NRHEG) won by forfeit

120 — Cole Staloch (NRHEG) won by forfeit

152 — Jet Wayne (NRHEG) dec. Nick Masso, 4-3

160 — Tyler Logan (NRHEG) fall Nick Von Ruden, 5:29

170 —Trey Hoppe (NRHEG) won by forfeit

182 — Jon Weller (NRHEG) won by forfeit

195 —Nick Bartness (NRHEG fall Trevor Grems, 3:35

220 — Matt Jensen (NRHEG) won by forfeit

 

Maple River 40,
United South Central 30

 

Boys’ hockey

Faribault 2, Albert Lea 1

AL 0   0   1  —  1

FB 0   0   2  —  2

Albert Lea stats: Van Zelenak 1 goal; Matt Cheever 1 assist; Garrett Matz 32 saves

 

Girls’ hockey

Faribault 2, Albert Lea 1

Albert Lea stats: Anna Englin 1 goal; Sarah Savelkoul 1 assist

 

Boys’ swimming

Owatonna 93, Albert Lea 88

First place

200-yard medley relay: Derek Wagner, Daniel Gould, Preston Smith and Estabon Johnson, 1:49.00

100-yard butterfly: Preston Smith, 57.89

200-yard freestyle relay: Larry Holcomb, Daniel Gould, Estabon Johnson and Preston Smith, 1:40.32

100-yard backstroke: Derek Wagner, 1:01.00

100-yard breaststroke: Daniel Gould, 1:12.47

400-yard freestyle relay: Larry Holcomb, Travis Nemec, Derek Wagner and Luke Sundblad, 4:03.56

Second place

200-yard freestyle: Larry Holcomb, 2:10.10

200-yard individual medley: Daniel Gould, 2:16.42

50-yard freestyle: Preston Smith, 24.22

1-meter diving: Alex Dulitz, 109.50

100-yard freestyle: Derek Wagner, 52.95

400-yard freestyle: Kendrick Fjeldberg, Andrew Field, Riley Olson and Dominic Dreyling