Scoreboard: Jan. 4

Published 9:07pm Saturday, January 4, 2014

Boys’ basketball

Byron 64, Albert Lea 35

AL   15   20  —  35
BY   31   33  —  64

Albert Lea stats: Cody Scherff 12 points, 6 rebounds, 2 assists, 3 steals; Tesloch Kuey 7 points, 9 rebounds, 1 assist, 2 steals; Dedoch Chan 5 points, 2 rebounds, 2 assists, 3 steals; Goding Wal 4 points, 2 rebounds, 3 blocks; Cole Keyeski 3 points, 2 rebounds, 2 assists, 3 steals; Jakob Kilby 2 points, 1 rebound, 1 steal; Zach Lind 2 steals; Jared Martin 1 rebound; Jake Thompson 1 rebound.

Hope Lutheran 59, Glenville-Emmons 49

HL   34   25  —  59
GE   27   22  —  49

Glenville-Emmons stats: Gavin Allison 15 points; Derek Van Ryswyk 8 points; Justice Haines 6 points; Marshal Hall 5 points; Carter Dahlum 4 points; Christian Voss 4 points; Aaron Dempewolf 3 points; Seth Chapek 2 points

 

Hayfield 73, NRHEG 66

HAY   39   34  —  73
NRHEG   24   42  —  66

NRHEG stats: Oakley Baker 21 points; Spencer Tollefson 19 points, 5 assists; Kevin Kalis 14 points, 7 rebounds; Trevor Tracy 7 points; Ryan Patraw 5 points

Hayfield stats: Cole Kruger 21 points; Jeremy Stuart 18 points; Drew Streightiff 13 points; Merrick Ducharme 10 points

 

Girls’ basketball

Hope Lutheran 50, Glenville-Emmons 16

HL   25   25  —  50
GE   6   10  —  16

Glenville-Emmons stats: Bre Lundmark 3 points, 9 rebounds, 2 assists; Kayla Gerber 6 points, 6 rebounds; Payton Cech 6 points, 4 rebounds, 2 steals; Paige Marlin 1 point, 13 rebounds; Rachel Hagen 3 rebounds; Mckenzie Ziebell 5 rebounds, 2 steals

Charles City 85, Lake Mills 39

CC   19   22   29   15  —  85
LM   8   19   7   5  —  39

Lake Mills stats: Sarah Orban 17 points, 1 rebound, 1 assist, 1 steal; Mary Evans 12 points, 8 rebounds, 3 assists, 1 steal; Emily Orban 6 points, 3 rebounds, 2 assists; Ema Anderson 3 points, 2 rebounds; Jewell Gasteiger 1 point, 4 rebounds, 1 assist; Cede Byrnes 2 rebounds, 1 steal; Hailey Borgmeyer 1 rebound; Morgan Young 1 rebound

 

NRHEG 79, Hayfield 44

NRHEG   39   40  —  79
HAY   29   15  —  44

NRHEG stats: Carlie Wagner 33 points, 8 rebounds, 4 assists, 4 steals; Jade Schultz 22 points, 10 rebounds; Maddie Wagner 7 points; Hannah Lundberg 6 points, 9 rebounds, 4 assists; Paige Overgaard 4 points, 6 rebounds; Kayley Camerer 2 points; Gretchen Ramaker 2 points; Marnie Wagner 1 point

 

Wrestling

Albert Lea at Maple River invite

1. Albert Lea 193.5

2. Maple River 141

3. Fairmont/Martin County West 87

4. Tri-City United 76.5

5. Waseca 69

6. Mahtomedi 45.5

7. Emmetsburg (Iowa) 16

Albert Lea tournament champions

106 — Garrett Aldrich

Finals: Aldrich tech. fall Justin Sampson (Waseca) 17-2

113 — Gavin Ignaszewski

Finals: Ignaszewski maj. dec. Morgan Moreno (Hayfield) 12-0

120 — Beau Johnsrud

Finals: Johnsrud dec. Trey Wigand (Maple River) 6-0

182 — Tim Christianson

Finals: Christianson fall Luke Krengel (Maple River) :59

285 — William Mendez

Finals: Mendez fall Adrian Mosocoffian (Fairmont) 1:13

 

Second place

126 — Bryce Hoyt

138 — Santana Acosta

145 — Devin Nelson

152 — Derek Samudio

 

Third place

132 — Blake Simon

Finals: Simon fall Prince Bade (Maple River) 1:37

 

Fourth place

170 — Nick Kromminga

220 — Dominick Fadden

 

Boys’ hockey

Albert Lea 2, Hibbing/Chisholm 2 (tie)

AL   1   1   0   0  —  2
HC   1   0   1   0  —  2

Albert Lea stats: Andrew Thompson 1 goal; Van Zelenak 1 goal; Lucas Peterson 1 assistMatt Cheever 1 assist; Dalton Flatness 1 assist; Garrett Matz 25 saves

 

Boys’ swimming

Austin invite

1. Austin 418

2. Rochester John Marshall 343

3. Northfield 284

4. Rochester Mayo 247

5. Winona 245.5

6. Mason City, Iowa 228.5

7. Owatonna 212

8. Mankato East/Mankato Loyola 199

9. Albert Lea 145

 

Second place

100-yard butterfly: Preston Smith 58.21

 

Fourth place

200-yard medley relay:  Derek Wagner, Daniel Gould, Smith and Larry Holcomb 1:48.21

100-yard backstroke: Wagner 59.75