USC/AC excels in a variety of events to sweep sub-section titles

Published 12:00 am Sunday, May 28, 2006

WELLS &045;&160;The USC/AC boys’ and girls’ track teams continued to dominate the competition at the sub-section it hosted Thursday.

The girls won with 167 points followed by Maple River with 119 while New

Richland-Hartland-Ellendale-Geneva was third with 97.

The Rebel boys also proved to be on top of their game winning with ease over Maple River 184.5 to 91.5. NRHEG was fifth with 60.

Individuals were running for top four finishes to advance on to the section meet Saturday while the top two relays also moved on.

The Panthers were a force in the sprints on the girls’ side.

Senior Alison anderson won the 100-meters with a time of 13.20 and Alyssa Kerkhoff also moved on to the section meet with a fourth place showing in a time of 13.70.

Anderson also led a 1-2 NRHEG finish in the 200 running a 27.20 and Heather

Schmit finished just behind her in 27.70. USC/AC’s Briana Gormley also advanced placing fourth in 28.90.

The Rebels’ Andrea Allis and Holly Theede also punched their ticket to sections finishing first and fourth in the 400 while Kerkhoff moved on for the Panthers.

Rebecca Leland and Taylor Allis placed first and second in the 800 posting times of 2:28.00 and 2:33.40, respectively.

In the longer distance events, NRHEG’s Karla Lewer advanced in the 1,600 running a 6:22.10 to finish fourth while USC/AC’s Jamie Klein won the 3,200 and Amber Erickson took third.

The Rebels’ Ciara Christenson would win the 300 hurdles in a time of 47.50 while Schmit took fourth in 51.10 for the Panthers to advance.

USC/AC advanced in the 4×100 relay claiming second. That was followed by a Rebel win in the 4×200 as they set a sub-section record with their time of 1:49.00. NRHEG was second in the event running a 1:52.40.

USC/AC also advanced in the 4×400 winning in 4:13.80.

Sabrina Bushlack and Kate Schutlz both advanced in the high jump for USC while Kim Staloch (pole vault), Becca Bryson (long jump, triple jump), Theede (long jump) and

Kallie Rollenhagen (triple jump, shot put, discus) all moved along in field events for the Rebels.

Krystle Lonning in the discus, Megan Groskreutz and Bryanna Anthony in the pole vault and Kyree Wobbrock in the shot all qualified for sections in the field events.

The Rebel boys’ were paced by Brad Tomschin who won the 800 with a time of 2:04.20 while Bryan Hauge took second with a time of 2:09.30. NRHEG’s Tim Rysavy also advanced to sections placing third in 2:10.90.

The Panthers got an individual victory form Blake Kerkhoff in the 400 running a 52.90 while USC/AC’s Alex Ramaker took second in 54.00. Kerkhoff’s other victory came in the 400 with a time of 52.9.

Kerkhoff also advanced in the 100 taking second with the Rebels’ Ryan Wach was third.

Eric Klein took third in the 1,600 for the Rebels and Eric Youngblom and Shane Bias advanced in the 3,200.

USC/AC dominated the 110-meter hurdles claiming three of the top four spots. Amos Bessler finished as the runner-up (17.10), Paul Little was third (18.00) and Adam Haroldson was fourth (18.80).

Bessler also reached sections in the 300 hurdles by finishing third.

The Rebels 4×400 relay team won by more than five seconds over Maple River and the 4×800 team also advanced with a second place showing.

In the field events, Youngbloom, Bessler and Justin Melby all advanced in the high jump for USC/AC.

Orrie Anthony took third in the pole vault clearing 11 feet to advance.

Wach jumped 19 feet, 9 1/2 inches to win the long jump and he will be joined by Jordan Stenzel and Jonathan Leland who finished third and fourth.

Bessler and E.J. Knight advanced in the triple jump and Jesse Courrier also moved into the section meet in the shot put and discus for the Rebels.