Scoreboard: May 21, 2022

Published 10:33 pm Friday, May 20, 2022

Thursday’s results

Baseball

NRHEG 20, Waterville-Elysian-Morristown 8 (6 innings)

NR  130 (11)14 – 20

WEM  002 600 – 8

NRHEG pitching: Andrew Phillips 2.2 IP, 1 H, 2 R, 4 BB, 4 SO; Sam Olson 1.0 IP, 2 H, 4 R, 2 BB, 1 SO; Clay Stenzel 2.1 IP, 3 H, 2 R, 3 BB, 4 SO

NRHEG batting: Andrew Phillips 5/5, 5 R, 2 RBI; Dexter Lee 3 R, 3 RBI; Clay Stenzel 2/3, 1 R, 2 RBI; Tyrone Wilson 1/4, 1 R, 1 RBI; Alex Dobberstein 1/4, 1 R, 2 RBI; Sam Olson 1/3, 2 R, 2 RBI; Jackson Chrz 2/3, 3 R, 1 RBI; Ben Schoenrock 1 R, 1 RBI; Ethan Thompson 2/4, 3 R, 1 RBI

Alden-Conger/Glenville-Emmons 11, Spring Grove 10

ACGE  110 440 1 – 11

SG  601 020 1 – 10

Alden-Conger/Glenville-Emmons pitching: Hunter Adams 4.1 IP, 8 H, 9 R, 2 ER, 3 BB, 4 SO; Landon Mattson 2.2 IP, 1 R, 1 BB, 3 SO

Alden-Conger/Glenville-Emmons batting: Landon Mattson 3/5, 3 R, 1 RBI; Brady Lair 2/4, 2 R, 1 RBI; Kole Nelsen 2/5, 1 R, 1 RBI; Cole Knutson 2/4, 3 RBI; Kyle Honstad 1/3, 2 RBI; Hunter Adams 1/4; Lucas Henshe 2/3, 3 R; Brody Ignsazewski 2/3, 2 R, 1 RBI

Softball

NRHEG 11, Tri-City United 5 

TCU  002 300 0 – 5

NRHEG 310 043 x – 11

NRHEG pitching: Sophie Stork 8 SO, 2 BB, 5 H

NRHEG batting: Ava Kyllo 4/4, 4 R, 1 RBI, 2 SB; Sophie Stork 3/4, 2 2B, 2 R, 3 RBI; Faith Nielsen 2/4, 1 2B, 2 R, 2 RBI; Bree Ihrke 1/1, 1 2B, 1 R; Sidney Schultz 1/3

Bethlehem Academy 3, Alden-Conger/Glenville-Emmons 2 (5 innings)

ACGE  200 00 – 2

BA  001 11 – 3 

Alden-Conger/Glenville-Emmons pitching: Avery Hornberger 5 IP, 3 R, 6 H, 1 BB, 1 SO

Alden-Conger//Glenville-Emmons batting: Mallory Ignsazewski 1 R; Rachel Heskett 1/2, 1 R, 1 SB; Gracie Dahlum 1/3; Sam Armstrong 1 RBI; Hailey Schmidt 1/2, 1 RBI

Boys track and field 

NRHEG at Waseca (4 teams)

1. Waseca 117.5

2. New Ulm 62.33

3. NRHEG 47.83

4. WEM 39.33

First places

110-meter hurdles: Will Tuttle, 16.38

High jump: Sawyer Prigge, 5-8

Long jump: Jaylin Raab, 19-10

Second places

300-meter hurdles: Parker Bunn, 47.28

4×100-meter relay: Jaylin Raab, Matthew Mueller, Nik Petsinger, Sawyer Prigge, 47.88

4×400-meter relay Nik Petsinger, Sawyer Prigge, Jaylin Raab, Will Tuttle, 3:41.7

4×800-meter relay: Sam Christensen, Conner Nelson, Gavin Sletten, Jacob Karl, 10:03.29

Girls track and field

NRHEG at Waseca (4 teams)

1. Waseca 130.5

2. NRHEG 55.5

3. WEM 55.5

4. New Ulm 27.5

First places

800-meter run: Quinn VanMaldeghem, 2:27.39

4×800-meter relay: Journey Utpadel, Torri Vaale, Holly Bartness, Quinn VanMaldeghem, 10:47.05

Second places

100-meter hurdles: Natalie Johnson, 17.99

4×400-meter relay: Journey Utpadel, Sierra Misgen, Quinn VanMaldeghem, Chloe Riewer, 4:33.9

Triple jump: Evelyn Nydegger, 30-7.75

Boys golf

United South Central and NRHEG at Gopher Conference Tournament (8 teams)

1. Hayfield 171

2. United South Central 172

3. JWP 173

4. Blooming Prairie 177

5. Triton 178

NA NRHEG 

United South Central individuals

Kadyn Neubauer 42

Blake Bullerman 42

Luke Pederson 43

Carter Hart 45

Nick Schindler 49

Levi Hinkley 60

Wednesday’s results

Softball

Blooming Prairie 13, NRHEG 3 (6 innings)

NR  012 000 – 3

BP  003 046 – 13

NRHEG pitching: Sophie Stork 1 SO, 0 BB, 12 H, 3 ER

NRHEG batting: Faith Nielsen 2/3, 1 3B, 1 RBI; Bree Ihrke 2/3, 1 R; Preslie Neilsen 1/3; Sophie Stork 1/3, 1 2B; Ava Kyllo 1 R; Sidney Schultz 1 RBI 

Tuesday’s results

Baseball

Lyle-Pacelli 3,  Alden-Conger/Glenvillre-Emmons 1

LP  001 002 0 – 3

ACGE  000 001 0 – 1

Alden-Conger/Glenville-Emmons pitching: Brady Lair 4.1 IP, 6 H, 1 R, 2 SO; Kole Nelsen 2.2 IP, 2 H, 2 R, 3 BB, 2 SO

Alden-Conger/Glenville-Emmons batting: Brady Lair 1/2, 1 R; Kole Nelsen 1/3; Cole Knutson 1/3,1 RBI; Kyle Honstad 1/2; Tannon Hornberger 1/3; Hunter Adams 1/2

Softball

Alden-Conger/Glenville-Emmons 6, Lyle-Pacelli 5 (game 1) (5 innings)

LP  101 03 – 5

ACGE  200 22 – 6

Alden-Conger/Glenville-Emmons pitching: Avery Hornberger 5 IP, 5 R, 5 H, 4 BB, 5 SO

Alden-Conger/Glenville-Emmons batting: Mallory Ignsazewski 1/3, 1 R, 1 2B, 1 RBI; Hailey Schmidt 1/3; Lauren Heskett 2/3, 2 R, 1 RBI, 2 SB; Libby Bell 2/3, 1 R, 2 RBI, 1 2B; Sam Armstrong 3/3, 2 R, 1 RBI, 1 2B, 1 HR

Alden-Conger/Glenville-Emmons 9, Lyle-Pacelli 8 (game 2) (5 innings)

ACGE  121 50 – 9

LP  330 11 – 8

Alden-Conger/Glenville-Emmons pitching: Avery Hornberger 5 IP, 8 R, 6 ER, 11 H, 5 BB, 3 SO

Alden-Conger/Glenville-Emmons batting: Mallory Ignaszewski 4/4, 2 R, 1 RBI, 1 SB; Rachel Heskett 1/4, 1 R, 2 RBI; Gracie Dahlum 1/2, 1 R, 1 RBI, 1 SB; Sam Armstrong 2/4; Hailey Schmidt 1/4, 2 R, 1 SB; Lauren Heskett 1/2, 2 RBI, 2 SB; Libby Bell 1/2, 1 R, 1 SB; Izzy Attig 1/2, 1 R, Avery Hornberger 1 R

Boys track and field 

Albert Lea at Mankato West (3 teams)

1. Mankato East 87

2. Mankato West 78.5

3. Albert Lea 20.5

Girls track and field

Albert Lea at Mankato West (3 teams)

1. Mankato West 104.5

2. Mankato East 81

3. Albert Lea 4.5