• 81°

Albert Lea High School announces first quarter honor rolls

Straight A honor roll

Eighth grade

Nicholas Belshan

Callie Brownlee

Rosa Corey-Gruenes

Evie Dawson

Julia Doppelhammer

Jackson Drescher

Gunnar Hardison

Zoie Jensen

Andrew Longsdorf

Ayva Murray

Vivian Nguyen

Maxx Richards

Hannah Schuhmacher

Stella Skogheim

Kyle Steffl

Nevaeh Wacholz

Myint Way

Bree Weilage

Danica Whelan

Ninth grade

Hatty Adams

Erin Boorsma

Emery Brouwers

Rachel Doppelhammer

Deven Dufour

Massey Enger

Sydney Fornwald

Alexandra Funk

Jordan Habana

Mia Hendrickson

Addison Herr

Pranav Jha

Taylor Larsen

David Li

Courtney Oakland

Alyssa Schmidt

Sidney Steene

Hannah Veldman

Jaylee Waters

10th grade

Avery Benda

Kailey Boettcher

Ella Bordeaux

Timothy Chalmers

Gavin Hanke

Makayla Hannegrefs-Dahlen

Kaitlyn Hanson

Easton Hillman

Paul Hillman

Kendall Kenis

Jack Ladlie

Cydney Pathammavong

Gavin Quam

Jacob Skinness

Jaya Stout

Logan Strom

Drew Teeter

Makenzie Vandersyde

Luke Wangsness

Lara Westrum

Joseph Yoon

11th grade

Wendy Ambriz Martinez

Elise Anderson

Morgan Anfinson

Caleb Banks

Lindsey Bizjak

Olivia Boyce

Lauren Brownlow

Mason Buendorf

Aaliyah Camerer

Abigail Chalmers

Lazaro De Rosas Lazaro

Lauren Fredrickson

Carissa Heskett

Trey Hill

Taya Jeffrey

Madison Johnson

Riley Johnston

Jordan Juveland

Jenna Kleven

Riley Knoss

Leon Kong

Henrik Lange

Marissa Leeman

Michelle Leeman

Amelia Lunning

Kahlyn Martinez

Carter Miller

Mackenzie Monson

Kaden Oakley

Alexander Olson

Taylor Palmer

Evelin Perez-Peralta

Leah Rognes

Kendra Smeby

Vayda Stadheim

Lucy Stay

Jenna Steffl

Hailey Strom

Steven Strom

Aliyah Studier

Macy Taylor

Malana Thompson

Jared Turrubiartes

Annika Veldman

Stephanie Vogt

Esther Yoon

12th grade

Makayla Anderson

Alexander Baerman

Hailey Barnes

Dyna Ann Bolinger

Josie Bolinger

Kendall Bolinger

Gracie Boyenga

Evy Christensen

Hannah Conn

Abigail Diaz Euceda

Allison Dulitz

Nyahoth Dup

Dominica Eckstrom

Laura Flaherty

Elise Grzybowski

Parker Hamberg

Caleb Hanson

Shelby Hanson

Delani Hernandez

Cynthia Herrera

Mikayla Hillman

Breckin Hoechst

Joshua Horejsi

Mu Hsi

Jack Jellinger

Caden Jensen

Jaeda Koziolek

William Ladlie

Mallory Luhring

John Lukes

Macayla Marti

Cassandra Martinez

Emma McColley

Raven Mitchell

Grace Nelson

Priya Patel

Ally Rasmussen

Stephanie Redman

Zoe Sadauskis

Maddie Schneider

Jayden Seath

Ashton Skaar

Brett Slegh

Htoo Tee

Blake Ulve

Katelyn Uthke

Erin Utz

Jaiden Venem

Ellie Wallace

Isabel Wilson

Ashlyn Yost

A honor roll

Eighth grade

Madelyn Anderson

Mason Attig

Jenna R. Balfe

Autumn R. Bangert

Jaelyn Boss

Dakota Braund

Joseph A. Calderon

Noah M. Carbert-Wynn

Mika A. Cichosz

Maria J. Clarey

Alexia H. Conley

Hailey L. Deming

Kaylyn M. Eide

Shelby M. Evans

Tyson K. Fox

Brenda Garcia

Abigale J. Garrison

Claire Griffith

Aidan W. Halvorsen

Aryah J. Hansen

Abby R. Harves

Ahnnalie M. Hill

Reece W. Jeffrey

Magdalen M. Johnson

Makenzie R. Johnson

Bryant A. Johnston

Brecken I. Koepke

Jacquelin Lopez Reyna

Madison J. Lowman

Jacob M. Miller

Jayda R. Moyer

Archie R. Nelson

Emery K. Nelson

New New

Connor Pirsig

Sophie J. Quam

Lauren E. Raleigh

Kalia R. Register

Shayla N. Roberts

Cheyenne R. Roubideaux

Evan Schroeder

Benjamin D. Schulz

Kari G. Smither

Ledger R. Stadheim

Alyvia R. Talamantes

Clara Thompson

Noah C. Wacek

Autumn C. Warrington

Bailey E. Wood

Tyler J. Youlden

Ninth grade

Christian M. Amundson

Ava M. Attig

Colby R. Banks

Hannah M. Barclay

Ashlyn L. Berven

Ava Bremer

Imogene R. Brumbaugh

Mackenzie T. Budrik

Henry C. Buendorf

Drew M. Carlson

Alyssa K. Colby

Aidan J. Collins

River R. DePoppe

Addison K. Dirkes

Paige E. Everett

Sophia M. Gordon

Kyra K. Habana

Grayson F. Heath

Tayla P. Hendrickson

Lillian A. Hernandez

Carly E. Hoffman

Phoebe A. Holst

Kendra R. Knutson

Sydney K. Kokot

Jordan B. Mullenbach

Jakob Nelson

Alex L. Nielsen

Wesley Ohl

Michael H. Olson

Alexander D. Palmer

Hsa S. Paw

Josue O. Perez Tuxpan

Emma M. Prihoda

Matthew E. Ramirez

Christian Reichl

Rayea L. Roberts

Jack T. Skinness

Kallie M. Smeby

Carly J. Stevens

Shyanne M. Sundve

Elizabeth R. Wallace

Olivia N. Wegner

Alexis Zeferino Gonzalez

10th grade

Michaela A. Attig

Madelynn J. Balfe

Brie E. Beasley

Hailey J. Bera

Jesus Boites

Sophia K. Brownlee

Morgan M. Christian

Savanna A. Clark

Tanner L. Conn

Paw Doh

Jose L. Enriquez

Lucas A. Everett

Michael S. Flaherty

Dirk R. Fornwald

Marissa J. Hanson

William G. Isaacson

Alyssa K. Jensen

Ava M. Jensen

Kaitlyn N. Klocke

Zoe B. Kokot

Cody R. Laskowske

Ian J. Latham

Brooklynn A. Lee-Gayden

Michelle Lino-Lopez

Morgan S. Luhring

Joey R. Maiden

Jaira Maligaya

Marissa A. Martinez

Judd M. Moller

Whitney J. Mullenbach

Hattie M. Nelson

Jenica L. Olson

Jenessa L. Olveda

Dillon O’sullivan

Gracie E. Palmer

Lindsey J. Ramirez

Erika R. Saindon

Trey V. Shaw

Jack T. Stevens

Ryan P. Utz

Madison L. Vandersyde

Madison G. Whelan

Hannah P. Willner

11th grade

Eliseo E. Amador Torres

Leah Bachtle

Blake D. Christensen

Burke E. Cichosz

Brandon P. Colby

Bryce G. Collins

Weston C. Dahl

Cameron L. Davis

John R. Doppelhammer

Braden S. Fjelsta

Taylor M. Frerk

Devarion W. Henry

Gretta E. Larson

Wendy Lazaro

Logan J. Medd

Chaz M. Oakland

Karime M. Ponciano

Guadalupe J. Puga-Campos

Megan Raatz

Jonathon C. Rodriguez

Eh P. Say

Jacob Schleisman

Sabrina I. Soto

Ariadna A. Turrubiartes

Hannah K. Whelan

12th grade

Dakota K. Anderson

Noah S. Arent

Emma G. Barclay

Logan M. Barr

Ethan E. Battle

Aaron D. Bauers

Anna M. Birch

Kourtney A. Cox

Anna E. Dahl

Joshua T. Everett

Aaron D. Farris

Miguel A. Garcia

Anna E. Grossklaus

Logan M. Hacker

Brady C. Heller

Daleney Meyer

Mariah R. Miller

Carissa L. Nelson

Ler L. Pwe

Savanah K. Quinlivan

Jyaire L.) (Ray

Caden W. Severtson

Lucy M. Sherman

Taylor Stanek

Griffin A. Studier

William A. Taylor

Jamison D. Trutwin

Josie J. Venem

B honor roll

Eighth grade

Piper Aanes

Mavrick Attig

Elisa Brink

Presley A. Broskoff

Clara Chapek

Logan Davis

Ella M. Drescher

Olivia Ellsworth

Elli J. Ericksen

Hunter R. Erickson

Antinique M. Fields

Andreya A. Galindo

Jacob J. JR Garrison

Kaitlin Griffith

Aleysha N. Gutierrez

Mya F. Hanke

Ethan Hoeve

Adrian J. Leegaard

Alexis M. Mack

Andres S. Meyer

Elizabeth L. Modderman

Sydney I. Newman

Dakota L. Olson

Maya Richards

Landen J. Schmidt

Samuel Stay

Carter J. Tappe

Elijah M. Troe

Ramsie R. Williams

Ninth grade

Aracely Aguilar

Jonathan R. Ambriz Martinez

Ashton Anderson

Carly B. Anderson

Ella B. Anderson

Landon M. Anthony

Makayla M. Baas

Alexis A. Bair

Luke J. Bighley

Lillian R. Crissinger

Jada L. Edberg

Elijah Farris

Alannah K. Flatness

Sophi L. Gaard

Amya Garzon-Knudtson

Brennan V. Gilliam

Tredan M. Gilliam

Alexis A. Godtland

Tanner R. Green

Roberto Jr Guzman

Chet A. Hansen

Merik J. Hardison

Henry Hershey

Maxwell L. Irvine

Luiz M.) (Lopez

Zoie Luna-Clay

Hanah B. Malakowsky

Connor May

Trenton C. Mikels

Caleb A. Miller

Kameron Nelson

Tanner W. Nelson

Elizabeth K. Santee

Alexander B. Schmidt

Madalynn J. Sevcik

Carson S. Severtson

Deandre R. Smith

Erik R. Streckert

Jacob A. Taylor

Natalia M. Torres

Devin J. Truesdell

Aidan C. Weems

Jameson R. Wildman

Elizabeth R. Willett

10th grade

Gavin S. Anderson

Maleah L. Anthony

Alivia M. Baldwin

Paris A. Besong

James A. Bolinger

Allyson A. Butt

Anthony Ceronio Zeferino

Dylan M. Deming

Eric W. Doppelhammer

Max W. Edwin

Maria G. Flores

Collin B. Forman

Mackenzie R. Hanson

Sophia E. Hareid

Patrick T. Holcomb

Dakota W. Jahnke

Cannon L. Kermes

Benjamin L. Kuiters

Jaegar J. Larson

Lilyana G. Lee

Jose L. Magdaleno-Garcia

Luke J. Moller

Evan W. Musick

Isabella J. Nelson

Ben Nguyen

Katelyn J. Oudekerk

Roel A. Palomo

Sophia S. Parker

Lucas A. Ravenhorst

Ella P. Sanchez

May D. Say

Isaac M. Shea

Alexus E. Thompson

Vedder J. Tufte

Pal D. Wal

Morgan E. Westeng

11th grade

Adrian A. Anderson

Brennan A. Bakken

Travis A. Cameron

Makayla M. Carbert

Jazmin Carrillo-Manzano

Trenten P. Edberg

Moo M. Eh

Kaylee L. Evans

Jaspar L. Flatten

Nico A. Fraser

Raiden Z. Gordon

Ethan Green

Mason R. Griffith

Brooke M. Hanson

Katelyn N. Holt

Carsen J. Knutson

Julie A. Lopez

Jakob A. Malakowsky

Brianna M. Mann

Pierce A. Martin

Paw Moo

Paw G. Moo

David Morales Lazaro

Katelynn M. Nelson

Samuel A. Paulson

Lauren A. Rhodes

McKenzie L. Romer

Morgan Sack

Kayla I. Saindon

Jonathan Sanchez

Brian Solberg

Emanuel Soumpholphakdy

Owen L. Staloch

Mason R. Studier

Cuodear Thoat

Bethzaida M. Vazquez

12th grade

Ethan T. Ball

Aaron P. Boettcher

Anthony K. Campbell

Erick R. Cibert-Palomo

Carter J. Enger

Cole T. Estes

Jarrett M. Flink

Joseph M. Flores

Devin A. Floyd

Makayla J. Hansen

Kyaw Kmoe

Sean W. Putman

Leah Ravenhorst

Abby J. Renchin

William P. Reyes

Pra Yu Ri

Cole B. Stanek

Beau D. Stevens

Caden J. Stevens

Griffin D. Thompson

Dallas B. Trevino

Jack D. Waltman

Samuel J. Witham

Karla A. Yebra