Scoreboard

Published 9:01 pm Monday, January 10, 2022

Friday’s results

Girls basketball

Lanesboro 69, Alden-Conger/Glenville-Emmons 32

 

NRHEG 59, Maple River 51

NR  24  35 – 59

MR  23  28 – 51

NRHEG stats: Faith Nielsen 7 points, 3 rebounds; Erin Jacobson 16 points, 9 rebounds; Andrea Briggs 1 rebound; Hallie Schultz 2 points, 3 rebounds; Sidney Schultz 13 points, 3 rebounds; Sophie Stork 15 points, 12 rebounds; Sarah George 6 points, 2 rebounds; Preslie Nielsen 1 rebound

 

Janesville-Waldorf-Pemberton 38, United South Central 27

United South Central stats: Taylor Schroeder 9 points; Macy Zebro 6 points, 7 rebounds; Maya Zebro 4 points, 13 rebounds; Skylar Niebuhr 4 points; Lexie Johnson 6 rebounds

 

Thursday’s results

Boys swimming

Faribault 90, Albert Lea 78

200-yard medley relay: Brent Dahl, Cannon Kermes, Pacey Brekke, Jakob Malakowsky (second, 2:04.28)

200-yard medley relay: Luke Wangsness, Lucas Everett, Charles Brekke, Gunnar Hardison (fourth, 2:23.24)

200-yard freestyle: Jacob Taylor (third, 2:33.08)

200-yard freestyle: Cannon Kermes (fourth, 2:48.80)

200-yard freestyle: William Isaacson (sixth, 3:04.92)

200-yard IM: Brent Dahl (first, 2:21.62)

200-yard IM: Lucas Everett (fourth, 3:00.18)

200-yard IM: Luke Wagnsness (sixth, 3:01.31)

50-yard freestyle: Pacey Brekke (first, 26.72)

50-yard freestyle: Cannon Kermes (fifth, 30.65)

50-yard freestyle: Gunnar Hardison (sixth, 31.28)

100-yard butterfly: Brent Dahl (first, 1:05.09)

100-yard freestyle: Lucas Everett (fourth, 1:07.09)

100-yard freestyle: Charles Brekke (fifth, 1:09.95)

100-yard freestyle: Gunnar Hardison (sixth, 1:14.22)

500-yard freestyle: Jakob Malakowsky (first, 5:56.27)

500-yard freestyle: Luke Wangsness (third, 7:08.18)

200-yard freestyle relay: Pacey Brekke, Luke Wangsness, Brent Dahl, Jakob Malakowsky (first, 1:47.48)

200-yard freestyle relay: William Isaacson, Gunnar Hardison, Charles Brekke, Lucas Everett (fourth, 2:06.05)

100-yard backstroke: Jakob Malakowsky (second, 1:21.02)

100-yard backstroke: Jacob Taylor (third, 1:21.57)

100-yard breaststroke: Pacey Brekke (first, 1:18.44)

100-yard breaststroke: Charles Brekke (second, 1:31.31)

100-yard breaststroke: William Isaacson (third, 1:49.30)

400-yard freestyle relay: Cannon Kermes, Merik Hardison, William  Isaacson, Jacob Taylor (first, 5:03.58)

 

Girls hockey

Albert Lea 7, Winona 1

AL  1 3 3 – 7

WN  0 1 0 – 1

Albert Lea stats: Mika Cichosz 2 goals, 2 assists; Aryah Hansen 1 goal, 1 assist; Morgan Goskeson 2 goals; Emery Nelson 1 goal, 1 assist; Lillian Hernandez 1 goal; Hannah Austinson 1 assist; Jordan Hanna 1 assist; Rachel Doppelhammer 9 saves; Jayda Moyer 1 save

 

Girls basketball

Mankato West 60, Albert Lea 44

Albert Lea stats: Taya Jeffrey 15 points; Kendall Kenis 11 points

 

Boys hockey

Albert Lea 7, Winona 2

AL 0 6 1 – 7

WN 0 2 0 – 2

Albert Lea stats: Max Edwin 2 goals, 1 assist; Tim Chalmers 3 goals, 1 assist; Joseph Yoon 2 goals; Spencer VanBeek 1 assist; Beau Schreiber 1 assist; Joshua Behrends 1 assist